Handverkssundag på Hordamuseet begynner å bli innarbeidet, og en søndag i måneden vises det frem et tradisjonelt håndverk. I dag sto det blestring på programmet. Bjørgvin Handverkslag, en frivillig gruppe som holder til på museet, ville vise frem hvordan en fremstilte jern av myrmalm – blestret. http://www.bjorgvin-handverkslag.net/
I fjor arrangerte de kurs i blestring, og hadde med seg en ekspert fra Oppland. Siden den gang har de blestret på jernalderdagen, og dette var den fjerde gangen veteranene i gruppen forsøkte seg. Dette er et vanskelig håndverk som krever mye kunnskap og erfaring, og denne gjengen lærer litt mer for hver gang.
Spenningen var stor da det skulle slås hull på den forseglede ovnen og vi ventet spent på resultatet. For første gang rant det ut flytende og gnistrende slagg et – vakkert syn. Hvor mye jern som faktisk ble resultatet får vi vite når massene er nedkjølt og renset. Test med magnet viste at noe jern har de i hvertfall klart å lage!
Blesterovnen. Gammelt håndverk, moderne hjelpemidler og sikkerhet
Her inspiseres det for å sjekke fargen på flammene som indikerer rett temperatur
Stein og Olav er veteranene i denne gjengen
Myrmalm røstes, dvs jernholdig myrjord tørkes i bål
Den ferdig røstede myrmalmen tømmes lagvis med kull over i ovnen
Nedre opning i ovnen er murt igjen med stein. Her fjernes steinen fordi ovnen skal forsegles med leire for å få mindre luftlekkasje
Leire magret med sand og halm dyttes inn i nedre del av ovnen
Her viser Bjørgvin Handverkslag frem tidligere resultater og publikum kan forsøke magnettesten for å sjekke at det virkelig er jern
Det var en deilig dag på Stend tross en del vind. Vinden var imidlertid ypperlig til drageflyging
En god del folk fant veien til Handverkssundag på Hordamuseet. I tillegg til å vise frem et håndverk, er krambua åpen med skillingsboller og leker.
Blesterovnen brant i flere timer
Spenningen stiger når det nærmer seg tid for å bryte forseglingen
Forseglingen er brutt og en liten elv med glødende, og ikke minst stjerneskuddgnistrende slagg kom stille rennende ut
Slaggelven
En propp sto igjen mellom øvre og nedre del av ovnen, denne ble staket ut med jernstenger. Her er det høye temperaturer og virkelig action
Ovnen renskes ut for å få ut alt. Vi venter spent på å høre resultatet etter at det hele er kjølt ned og rensket. Det ble litt jern i dag også, men fremdeles er det en del ting som må læres og ovnen må utbedres.