I dag demonstrerte Ken Ravn Hedegaard selve støpeprosessen. I morgen er det deltagerne som skal i ilden – bokstavelig talt. Da har formene vi laget i går (forhåpentligvis) tørket. Voksen skal smeltes ut, og formene brennes, før hver og en skal støpe sitt arbeid. Nedenfor er det lagt inn bilder av dagens støping.
Ken holder en form av samme slag som vi skal støpe i.
Formene brennes før støpingen
Demonstrasjon av hvordan man lager en smeltedigel
Smeltedigel av typisk vikingtids form
Ken forklarer før han går i gang med støpingen
Støpeformen plasseres i sanden foran essen
Bronseskrap er i ferd med å få nytt liv
Smeltedigelen kan skimtes under trekullet
Støpingen er i gang
Flytende bronse helles i støpeformen
Formen er full
Overskuddsmetallet helles i en klerbersteinskål
Formen knuses, og det ferdige resultatet kommer frem. En frankisk belteende.
Vi brukte innkjøpte smeltedigler. Autentiske replikaer av vikingtidens smeltedigler har kort varighet, og er ikke anbefalt for nybegynnere. Jeg tror vi skal holde oss til moderne digler en stund fremover.
hei jeg tenkte jeg skulle prøve å smelte bronse til sommerern
så lurte jeg på hva du brukte til å lage støpedigelen
Vi brukte innkjøpte smeltedigler. Autentiske replikaer av vikingtidens smeltedigler har kort varighet, og er ikke anbefalt for nybegynnere. Jeg tror vi skal holde oss til moderne digler en stund fremover.